Lina Motužytė 2017 m. liepos 25 d. 17:59 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Kaip teisingai fiksuoti rezultatus?

Jūsų širdies dūžių skaičius per minutę gali suteikti labai daug informacijos, pavyzdžiui, padėti reguliuoti intensyvumą ar organizmo nuovargį.

Labai svarbu sekti širdies pulsą
Labai svarbu sekti širdies pulsą
   
„Į pulsomatį verta investuoti taip pat, kaip į bėgimo batelius“, - įsitikinęs žinomas bėgikas Karolis Urbelionis. Nemokamas „Danske Bank Vilniaus maratono“ treniruotes šeštadieniais vedantis vyras šį patarimą nuolat kartoja pradedantiesiems bėgikams.

Prieš gerą dešimtmetį pagrindinis įtaisas, kuriuo daugelis bėgikų matuodavo savo rezultatus, buvo laikrodis su chronometro funkcija. Bet šiandien, išmaniųjų technologijų amžiuje, pasirinkimo kur kas daugiau, o svarbiausia technologija yra pulsomatis – širdies dūžių skaičių matuojantis įtaisas.

Jūsų širdies dūžių skaičius per minutę gali suteikti labai daug informacijos. Pirmiausia, jis parodo, kaip intensyviai dirba organizmas ir koks krūvis tenka svarbiausiam raumeniui – širdžiai. Antra, pagal tam tikrą pulso dažnių amplitude širdžiai tenkantis krūvis dažniausiai suskirstomas į penkias zonas, į kurias orientuojamasi renkantis treniruotės intensyvumą. Dar vienas pranašumas – kai širdies dūžių skaičius stebimas esant ramybės būsenos, pagal jį galima vertinti bendrą fizinį pajėgumą ir organizmo nuovargį.

Širdies krūviui matuoti yra keli pagrindiniai būdai. „Danske Bank Vilniaus maratonas“ trumpai apžvelgia kiekvieną iš jų.

Išmanusis telefonas

Kai kurie pulsomačiai yra suderinami su išmaniaisiais telefonais. Tokiu atveju užtenka įsigyti
specialų ant krūtinės segimą diržą, jį per „Bluetooth“ ryšį susieti su savo telefonu ir per specialią telefono ar pulsomačio programėlę fiksuoti treniruotes. Patogu tai, kad, jei sportuodami mėgstate šalia turėti telefoną, daugiau nereikia jokių papildomų prietaisų. Telefonu užfiksuotus bėgimo rezultatus lengva perkelti į specializuotas interneto svetaines ir juos detaliai išanalizuoti. Pagrindinis trūkumas – išmanieji telefonai yra gana dideli, jie dažniausiai dedami į dilbiui skirtą dėklą, todėl nepatogu bėgimo metu stebėti greitį ir pulsą.



Fizinio aktyvumo apyrankė

Būna įvairių šio įtaiso modifikacijų – nuo žingsnius ir judėjimą ištisą parą matuojančio daviklio, susiejamo su išmaniuoju telefonu, iki funkcionalaus laikrodžio su ekranu ir kitomis ypatybėmis. Pastarosios tinka ir bėgimo treniruotėms, nes gali fiksuoti pagrindinius bėgimo parametrus. Kai kurios apyrankės turi optinių pulso matuoklių, todėl sportuojant ant krūtinės nereikia segėti specialaus diržo. Šios apyrankės yra pigesnės už sportinius laikrodžius, bet dažnai neturi integruoto savo GPS imtuvo ir turi naudotis telefono GPS imtuvu.

Sportinis laikrodis su pulsomačiu

Tai populiariausias būdas bėgimo treniruočių ir varžybų rezultatams stebėti. Net ir paprasčiausias bėgimui skirtas laikrodis padės matyti svarbiausius parametrus – pulso dažnį, nubėgtą atstumą, momentinį greitį. Praktiškai visi šie laikrodžiai yra suderinami su telefonų programėlėmis ar interneto svetainėmis, kuriose galima detaliau analizuoti bėgimo informaciją. Kuo laikrodis brangesnis, tuo daugiau papildomų funkcijų jis turi, pavyzdžiui, gali matuoti žingsnio dažnį ir ilgį, vertinti organizmo nuovargį ir rekomenduoti atsistatymo laiką ar leisti sudaryti intervalines bėgimo treniruotes.

Sportinis laikrodis su išplėstinėmis funkicijomis

Brangiausios kategorijos sportiniai laikrodžiai yra aprūpinti plačiausiu funkcijų spektru. Juos galima naudoti ne tik bėgimo treniruotėse, bet ir kitose sporto šakose: važiuojant dviračiu, plaukiant, buriuojant ar net žaidžiant golfą. Kai kurie „Garmin“ laikrodžiai leidžia valdyti išmaniuosius dviračio žibintus ar perspėjimo apie artėjančius automobilius radarą. Tuo metu „TomTom“ laikrodžių modeliai suteikia galimybę išsaugoti asmeninį grojaraštį ir jo klausytis per belaides ausines.

Krūtinės daviklis ar optinis matuoklis?

Parduotuvėse atsiranda vis daugiau laikrodžių su optiniais pulso matuokliais. Šie matuokliai integruoti į galinę laikrodžio korpuso dalį ir pulsą matuoja pagal riešo kraujagyslių susitraukimus. Tiesa, jie rezultatus fiksuoja ne taip tiksliai, palyginti su ant krūtinės segimais davikliais, ypač kai širdies darbo krūvis itin didelis.

Tiesa, kai kuriems žmonėms ant krūtinės segamas diržas kelia papildomų nepatogumų, tad optinis matuoklis – patogesnė alternatyva. Kitas jo pranašumas – širdies darbas gali būti stebimas ištisą parą, todėl taip tiksliau matuojamas visas fizinis aktyvumas, galima stebėti širdies darbą esant ramybės būsenos. Geriausiam rezultatui pasiekti kai kurie laikrodžių modeliai pritaikyti naudoti abu šiuos daviklius.
Daugiau naujienų iš kategorijos Patarimai
KOMENTARAI
 
 

LSD "Žalgiris" sporto bazė

Olimpiečių g. 17, Vilnius 852751477
 

Savicko sporto klubas

Ąžuolyno 7, Vilnius 852362223
 

EFFECTUS

Laisvės pr. 60, Vilnius 852414493, 868740701
 

ROYAL ATHLETIC CLUB

M.K.Čiurlionio g. 84A, Vilnius 852159383
 

SUPERGYM

Laisvės pr. 82, Vilnius 852703132
 

Šokių studija „Kandela“

Savanorių pr. 178, Vilnius 8 686 528 13 info@kandela.lt

EgoForte

Savanorių pr. 124 A, Vilnius 852161919 info@egoforte.lt
 

Žalgirio sporto kompleksas

A. ir J. Gravrogkų g. 4, Kaunas, 837351620, 8604 03155
 

Sporto kompleksas Sugihara

Č.Sugiharos g. 3, Vilnius (8 5) 270 57 10
 

„Geležiniai žmonės“

Jurbarko g. 2, Kaunas 837 264470 837 314093
 

Teniso aikštynas "EcoTENNIS"

VŠĮ ,,Ekotenisas” Draugystės g. 10, Kaunas info@ecotennis.lt + 370 640 46661, + 370 37 452852
 

Sporto klubas "Margiris"

Naujoji g. 52, Alytus

"Victoria Gym"

Trinapolio g.11, Vilnius
 

FORUM Sporto klubas

Konstitucijos pr. 26, Vilnius
 

"Vilniaus Sigmos" sporto centras

Kalvarijų g. 125, Vilnius
 

Sporto klubas "Žalgiris"

Ūdrijos g. 2a, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo klubas "Šaulė"

Ugniagesių g. 8, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo centras "Ąžuolynas"

Sporto g. 3, Kaunas
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas