Žurnalas "Tenisas" | 2014 m. sausio 10 d. 13:33 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Geriausias sportininko draugas - vanduo
Ar atkreipėte dėmesį, kaip dažnai teniso profesionalai per varžybas stabteli atsigerti nors kelis gurkšnius vandens ar kito gėrimo?
Dauguma tenisininkų gerai žino, kokią didelę reikšmę žaidimo rezultatams gali turėti net mažiausios pasiruošimo smulkmenos, tačiau dažnai daugiausia dėmesio skiriama aprangos ir įrangos detalėms, o organizmo paruošimas žaidimui ir jo priežiūra žaidžiant mėgėjų neretai pamirštami.
Bet to, ką pamiršta teniso mėgėjai, niekada nepamirša profesionalai. Ar atkreipėte dėmesį, kaip dažnai teniso profesionalai per varžybas stabteli atsigerti nors kelis gurkšnius vandens ar kito gėrimo?
Vienas didžiausių tenisininko priešų – dehidratacija, todėl teniso profesionalų aikštynuose galite rasti vandens ir įvairių gėrimų su gliukoze, elektrolitais bei kitais priedais, kurie turi žaidėją atgaivinti, suteikti jam jėgų ir palaikyti jo organizmo pusiausvyrą. Vis dėlto tenisininkui labiausiai reikia vanduo, kurio organizmui žaidimo metu trūkti dažnai pradeda dar tada, kai žaidėjas nejaučia jokio troškulio.
Atkreipkite dėmesį, kad profesionalūs teniso žaidėjai bent kelis gurkšnius vandens ar kito gėrimo gurkšteli jau per pirmą apsikeitimą. Tuo metu troškulio jie dar nejaučia, tačiau žino, kad, intensyviai prakaituojant, vandens organizmui jau pradeda trūkti.
Organizmui pradėjus prarasti vandenį, ima kilti kūno temperatūra ir spartėti širdies plakimas, sutrinka dėmesys ir koncentracija, todėl iškart prastėja ir žaidimo rezultatai. Dėl to vandenį ar kitą gėrimą pradėti gerti būtina dar tada, kai nejaučiate jokio troškulio. Rekomenduojama kelias stiklines vandens išgerti keletą valandų prieš žaidimą, o žaidžiant ir toliau nuolat gurkšnoti – taip užtikrinsite, kad organizmas nepradės dehidratuoti.
Sportininkams skirti gėrimai
Tačiau jei vanduo – geriausias gėrimas, kodėl esama tiek visokių sportininkams skirtų gėrimų? Yra dvi priežastys.
Visų pirma, gerdami vandenį troškulį numalšinate ir gerti nebenorite gerokai anksčiau, nei organizmas gauna jo pakankamai. Į įvairius gėrimus dedama priedų – tai gali būti mineralinės medžiagos, gliukozė ir kt. Pagrindinis tikslas – pasiekti, kad žaidėjas troškulį jaustų ilgiau ir gėrimo (vadinasi, ir jame esančio vandens) išgertų tiek, kad jo kiekis būtų pakankamas ir neprasidėtų organizmo dehidratacija.
Antra, esama nuomonės, kad tų sporto šakų, kurioms reikia staigių, aktyvių judesių, žaidėjų rezultatus gali pagerinti į gėrimus dedami elektrolitai ir angliavandeniai, kuriuos organizmas aktyvios sportinės veiklos metu gana sparčiai praranda.
Elektrolitai (natris, kalis, kalcis, kitos mineralinės medžiagos) ir angliavandeniai (gliukozė) sportininkams turi suteikti papildomos energijos, užtikrinti tinkamą nervų sistemos funkcionavimą ir mineralinių medžiagų pusiausvyrą. Vis dėlto per didelis gliukozės kiekis gali sutrikdyti virškinimą ir sukelti skrandžio skausmus, todėl rekomenduojama, kad bendras angliavandenių kiekis neviršytų 6–7 proc. bendro gėrimo tūrio, ir per valandą sacharidų būtų suvartojama ne daugiau nei 60 g, tai yra išgeriama ne daugiau nei 1 l tokio gėrimo.
Atkreipkite dėmesį, kad tie teniso profesionalai, kurie geria gėrimus su gliukoze, juos geria pakaitomis su vandeniu, taip užtikrindami tinkamą virškinimo sistemos funkcionavimą. Taip pat nerekomenduojama vartoti per daug elektrolitų – aktyviai sportuojant, per valandą į organizmą jų turėtų patekti ne daugiau nei 50 gramų.
Vis dėlto teorija yra viena, o žaisdamas bet kuris sportininkas daugiau išgers to gėrimo, kuris jam skanesnis. Tad linkime jums atrasti skaniausią bei geriausiai jaustis leidžiantį gėrimą ir niekada jo nepamiršti einant į teniso aikštelę.
Teniso baro žodynėlis
Vanduo – paprasčiausias būdas išvengti dehidratacijos. Rekomenduojama išgerti prieš žaidimą ir nuolat gurkšnoti žaidžiant.
Gliukozė (angliavandeniai) suteikia papildomos energijos, tačiau perdozavus gali sukelti pilvo skausmus. Nerekomenduojama vartoti daugiau nei 60 g per valandą. Gėrime gliukozės koncentracija neturėtų būti didesnė nei 6–7 procentai.
Elektrolitai – mineralinės medžiagos, kurias organizmas praranda aktyviai sportuojant. Kaip priedas dedama į sportininkams skirtus gėrimus. Nerekomenduojama vartoti daugiau nei 50 g per valandą.
Izotoniniai gėrimai – gėrimai, kuriuose elektrolitų koncentracija atitinka organizme esančių elektrolitų koncentraciją.
Hipotoniniai gėrimai – gėrimai, kuriuose elektrolitų koncentracija mažesnė nei organizme esančių elektrolitų koncentracija.
Hipertoniniai gėrimai – gėrimai, kuriuose elektrolitų koncentracija didesnė nei organizme esančių elektrolitų koncentracija.