Mažvydas Laurinaitis 2014 m. liepos 30 d. 17:02 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Treniruotėse prisimenamos ir fizikos pamokos

Lietuvoje vis labiau populiarėjanti elitinio JAV karių būrio išrasta treniruočių įranga padeda atrasti judesio laisvę ir pažadinti miegančius raumenis

Treniruotė su TRX diržais.
Mažvydo Laurinaičio nuotr.
Treniruotė su TRX diržais.
   
Funkcinės treniruotės su TRX diržais, kurių metų atliekami jėgos pratimai visam kūnui, pasitelkiant tik jo svorį, populiarėja ir Lietuvoje. Šiuos diržus išrado elitinio JAV karino būrio „Navy Seals“ kariai, ieškoję būdų kaip treniruotis laivyne, tačiau dabar TRX diržus išbando vis daugiau paprastų žmonių.
 
Vieną tokių diržų bei daugiafunkcinę treniruotę išbandė ir sportas.info žurnalistas, pakviestas trenerio Juliaus Vertulio, vedančio treniruotes lengvosios atletikos manieže Vilniuje. Tačiau šį kartą vasarą diktuoja ritmą – treniruotės iš uždarų patalpų dažniausiai perkeliamos į lauką. Treneris pakviečia atvykti į stadioną, esantį už „Belmonto loftų“. Čia atvyko dar penki nuolatiniai ir nauji klientai, kuriuos pradžiugino saulėtas ir gražus vasariškas vakaras. J. Vertulis pastebi, kad vasarą žmonių susidomėjimas sportui yra ženkliai sumažėjęs, tad bando juos paskatinti grynu oru. 

Pirmoji pažintis iš pradžių gana sudėtinga – nors ir atrodo, kad tai tik paprasti diržai, tačiau tinkamai juos pritaikyti ir naudoti atliekant įvairius pratimus reikia išmokti ir įprasti. Patirtis čia, atsinešta iš sporto salės, kurioje dirbama su svarmenis ir treniruokliais – vertinga, tačiau geitai pajuntamas skirtumas tarp tokio pobūdžio treniruočių. Visų pirmą darbas su TRX diržais reikalauja daug daugiau koordinacijos, o atliekant pratimus dažniausiai dirba bene visas kūnas.

J. Vertulio treniruotė trunka apie 50 min., be didesnių poilsio akimirkų. Tad treniruotės intensyvumas – gana didelis ir reikalaujantis ne tik jėgos, bet ir ištvermės. Su diržais atliekami pratimai visoms kūno dalims – krūtinei, nugarai, pilvo, rankų raumenims ir jau įpusėjus treniruotę jauti malonų nuovargį ir smalsumą, kokių dar pratimų galima sugalvoti su šiais diržais, nes kūrybingumo ir išradingumo čia tikrai netrūksta.

Nors pirmosios treniruotės metu daugiau mokomasi bei pratinamasi prie naujovių ir kalbėti apie taisyklingą pratimų atlikimą dar anksti, tačiau prakaitas išpila kaip po kelių kilometrų kroso, jaučiamas viso kūno įdirbis ir kabliukas jau atsiranda. Noras išmokti taisyklingai atlikti pratimus ir sužinoti jų daugiau – didelis, nes niekada nežinai kokiu pratimu tave nustebins treneris.

Plačiau apie TRX treniruočių naudą ir šių diržų galimybes – pokalbyje su treneriu J. Vertuliu.
 
Kiek laiko jau naudojatės TRX diržais ir vedate treniruotes?
Pirmąjį TRX diržą įsigijau maždaug prieš dvejus metus, nuo tada kasdien atrandu vis didesnes šio treniruoklio galimybes. Šiemet įgijau tarptautines TRX grupinių ir asmeninių treniruočių trenerio licencijas, todėl manau tai yra atskaitos taškas, nuo kada profesionaliai vedu šias treniruotes.          
   
Kaip susidomėjote tokiu treniruočių būdu? 
Susidomėjau, kai ėmiau ieškoti pagalbos savo kūnui. Vieną rytą, kai sunku buvo pakilti iš lovos po vakarinės sekinančios treniruotės su stacionariais treniruokliais, bei didžiuliais svoriais atliekant izoliacinius pratimus, supratau, jog pats save įkalinau kūne, kurio negaliu kontroliuoti, turiu raumenyną, kuris tik vizualiai yra galingas ir efektyvus, tačiau iš tiesų yra priešingai. Pakabinamų diržų pagalba išlaisvinau save, atradau judesio laisvę, pažadinau daugybę miegančių raumenų.  
 
Su TRX diržais galima pilnavertiškai ištreniruoti visą kūną? 
Taip, šis treniruočių būdas leidžia ne tik turėti gražų kūną, tačiau svarbiausia – įgyti, sutiprinti visas universaliam atletui būdingas savybes: greitį, judrumą, lankstumą, sąnarių mobilumą, raumenų jėgą, ištvermę, galią, pusiausvyros savybes, reakciją, orientaciją, kardio-kvėpavimo sistemos, pilvo-nugaros-dubens stabilizuojančių raumenų pajėgumą. Jeigu perskaitę šias savybes, pasakysite, jog nesate profesionalus sportininkas ir jums jos nebūtinos – klystate. Pagalvokite apie bet kurią ekstremalią situaciją, kurios, deja, įvyksta kasdien, kai kurios ypatingai vasarą. Pavyzdžiui, jums tenka gelbėti skestantį šeimos narį, traukti jį iš vandens, tempti tam tikrą atstumą, bėgti kviesti pagalbos. Dabar dar kartą pagalvokite apie mano išvardintas savybes.  


 
Ar populiarus šis treniruočių būdas? Galbūt pastebite kažkokias tendencijas? 
Treniruotės su pakabinamais diržais – intelektualus sportas, kurio metu tenka prisiminti mokykloje išmoktas fizikos pamokas – gravitacijos, žemės traukos, sunkio jėgas, atramos taškų ir pusiausvyros dėsnius. Todėl tendencijos tokios, jog šį treniruočių būdą renkasi žmonės, norintys sportuoti protingai ir turėti ne tik „parodinį“, tačiau funkcionalų kūną. Ypač šį treniruočių būdą vertina sėdimą darbą dirbantys žmonės, nes treniruočių metu  visomis pusėmis ištempiami po dienos darbų susitraukę raumenys bei jungiamieji audiniai, žmonės tiesiogine to žodžio prasme ištraška. Pagalvokite, kas vyksta su žmogaus kūnu, kai jis 8-10 ar daugiau valandų prasėdi palinkęs prie kompiuterio, o po to keliauja į sporto klubą, kuriame vėl sėda į treniruoklį. Šiuolaikinis žmogus tiek laiko praleidžia sėdėdamas, jog sėdėjimą savo sukeltais padariniais galima prilyginti rūkymui. Treniruočių su pakabinamais diržais idėja priešinga – gana sėdėti, stokis ir treniruokis! Kita džiuginanti tendencija, jog žmonės, vis aktyviau renkasi treniruotes po atviru dangumi. Turime trumpą šiltąjį sezoną, todėl svarbu kiek gallima daugiau laiko praleisti gryname ore. Pakabinami diržai yra puiki priemonė pakelti žmones nuo sofos ir leisti įkvėpti gryno oro. Apie tendencijas profesionalių sportininkų pasaulyje nėra daug ką ir kalbėti – jeigu treneris inovatyvus ir kūrybingas, jo arsenale tikrai rasite šį treniruoklį. 
 
Kuo darbas su TRX diržais pranašesnis pavyzdžiui už sportą kilnojant svarmenis? 
Treniruočių privalumas išryškės tada, jeigu lyginsime jas su treniruotėmis naudojant stacionarius gulimus, sėdimus treniruoklius. Visų pirma sportuodami su pakabinamais diržais mes esame laisvi – neapribota judesių laisvė, galime judėti visoe trijose plokštumose, atlikti daug pratimų vienas po kito, netgi sukurti pratimus, čia pat, treniruotės metu. Sportuojant su diržais neizoliuojami raumenys, visas kūnas dirba kaip vienas, ypač aktyviai į darbą įtraukiami stabilizuojantys raumenys, kurie kilnojant svorius stacionariame treniruoklyje kuo ramiausiai miega. Treniruočių metu dirbate tik su savo kūno svoriu ir tai padeda pajusti kiek iš tiesų sveriate, o tokie dalykai motyvuoja imtis priemonių – mažinti riebalinį audinį ir didinti raumenyną. Yra daugybę pranašumų prieš stacionarius treniruoklius, kurie , beabejo, turi ir savo privalumų, tačiau pasakysiu taip – parodykite man stacionarų treniruoklį ir aš parodysiu kaip jį  pakeisti naudojant diržus. Manau geriausių rezultatų pasieksime naudodami TRX treniruoklį kartu su laisvaisiais svoriais: štangomis, svarmenimis.   
 
Galbūt užsiimate ir kitu sportu?
Galima sakyti, jog vienu metu užsiimu daugybe sporto šakų, nes treniruočių su pakabinamais diržais metu atliekama nemažai judesių perimtų iš kitų sporto šakų. Kadangi, pakabinami diržai beveik neriboja judesių laisvės, jų pagalba galima kuo puikiausiai pasirengti bet kuriai sporto šakai.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Žmonės
KOMENTARAI
 
 

LSD "Žalgiris" sporto bazė

Olimpiečių g. 17, Vilnius 852751477
 

Savicko sporto klubas

Ąžuolyno 7, Vilnius 852362223
 

EFFECTUS

Laisvės pr. 60, Vilnius 852414493, 868740701
 

ROYAL ATHLETIC CLUB

M.K.Čiurlionio g. 84A, Vilnius 852159383
 

SUPERGYM

Laisvės pr. 82, Vilnius 852703132
 

Šokių studija „Kandela“

Savanorių pr. 178, Vilnius 8 686 528 13 info@kandela.lt

EgoForte

Savanorių pr. 124 A, Vilnius 852161919 info@egoforte.lt
 

Žalgirio sporto kompleksas

A. ir J. Gravrogkų g. 4, Kaunas, 837351620, 8604 03155
 

Sporto kompleksas Sugihara

Č.Sugiharos g. 3, Vilnius (8 5) 270 57 10
 

„Geležiniai žmonės“

Jurbarko g. 2, Kaunas 837 264470 837 314093
 

Teniso aikštynas "EcoTENNIS"

VŠĮ ,,Ekotenisas” Draugystės g. 10, Kaunas info@ecotennis.lt + 370 640 46661, + 370 37 452852
 

Sporto klubas "Margiris"

Naujoji g. 52, Alytus

"Victoria Gym"

Trinapolio g.11, Vilnius
 

FORUM Sporto klubas

Konstitucijos pr. 26, Vilnius
 

"Vilniaus Sigmos" sporto centras

Kalvarijų g. 125, Vilnius
 

Sporto klubas "Žalgiris"

Ūdrijos g. 2a, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo klubas "Šaulė"

Ugniagesių g. 8, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo centras "Ąžuolynas"

Sporto g. 3, Kaunas
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas