sportuojam.lt | 2015 m. rugpjučio 24 d. 10:47 | Siųsti nuorodą | Spausdinti | Komentarai |
Bėgime svarbiausia – tinkamai nusiteikti
Svarbiau fizinis ar psichologinis pasiruošimas? Abu yra vienodai svarbūs. Įsitikinusi psichologė Ieva Girčytė.
Nuoseklumas, sistemingumas ir nusiteikimas – tiesiausias kelias įveikti maratoną. Tokią bėgimo motyvacijos formulę „Danske Bank Vilniaus maratono“ bėgikams siūlo Lietuvos olimpinio sporto centro psichologė Ieva Girčytė.
Svarbiau fizinis ar psichologinis pasiruošimas? Abu yra vienodai svarbūs. Bet kokios sportinės veiklos pagrindas yra fizinės treniruotės. Be jų – nėra ir sporto. Jeigu kalbėsime apie maratoną, tai turėsime išlieti upes prakaito stiprindami tiek raumenis, tiek širdies bei kraujagyslių sistemą, kad parengtume savo organizmą atlaikyti ilgą ir alinantį krūvį. Bet gi tai, „kiek iš savęs išspausime“ treniruotėse ir, ypatingai, varžybose, priklausys nuo psichologinių dalykų: nusiteikimo, noro, valios ir pan. Teisingiausia būtų sakyti, kad psichologinis pasirengimas sudaro sąlygas realizuoti fizinį pasirengimą. Arba dar vienas puikus palyginimas, kurį teko girdėti: psichologinis pasirengimas – tai tarsi uoga ant pyrago – paskutinis akcentas, kad pyragas būtų užbaigtas.
Psichologinis barjeras būna tiek pas profesionalius sportininkus, tiek ir pas mėgėjus. Profesionalai turi tikslą – pagerinti rezultatą – ir to siekia visos savo sportinės karjeros metu. Pastebima, kad pasiekus išsikeltą tikslą, tegu bus jis tik dalis siekiamo rezultato, pvz., pagerinus bėgimo laiką, norimi rezultatai pasiekiami daug greičiau. Tu lyg įveiki barjerą ir tada viskas klostosi lengviau. Yra dar vienas – bendrumo jausmo – aspektas: jeigu vienas sportininkas pagerina ilgai nepagerintą rekordą, tada kitiems taip pat pavyksta tai padaryti. Tas pirmasis tarsi išlaisvina ir kitus.
Kaip save motyvuoti bėgti? Dabar darosi vis madingiau bėgti. Bėga visi, todėl dažnai kyla klausimas, jeigu gali kiti, kodėl negaliu ir aš. Bėgimas – geras dalykas, tačiau maratonas yra didžiulis iššūkis organizmui ir tikrai ne kiekvienas gali jį pakelti. Jeigu bėgimas pasirenkamas tik dėl mados, bus labai sunku save motyvuoti treniruotis. Tinkama motyvacija yra tada, kai tu nori bėgti, kai tau ta veikla patinka. Tu nori tokio iššūkio, nori tobulėti šioje srityje. Galbūt tau bėgimas asocijuojasi su teigiamomis emocijomis, galbūt vaikystėje mėgai bėgioti. Norint, reikia pradėti sistemingai bėgioti – tiesiog savo malonumui.
Įveikęs pirmą kilometrą, vėliau gali bandyti nubėgti du ar tris – taip lavindamas fizinį pasirengimą didinsi ir motyvaciją siekti geresnių rezultatų. Iki maratono reikia eiti sistemingai ir nuosekliai.
Kaip save motyvuoja profesionalai? Vienas ilgų distancijų bėgikas pasakojo, kad jis bėga po vieną kilometrą. Jam svarbu, per kokį laiką nubėga vieną kilometrą, tada seka dar vienas kilometras ir t.t. Jam maratonas – tai keturiasdešimt du maratono žingsniai pergalės link. Sportininkams padeda galvoje sudėliotas scenarijus – jie žino, kad kažkurią atkarpą įveiks lengviau, kitą sunkiau, bet pasieks finišą.
Koks yra teigiamos motyvacijos įveikti maratoną receptas? Pirmiausia – nusiteikimas, kad tai yra iššūkis, kurį sau išsikėlei ir nori jį įveikti. Prisiminti, kad link šito ėjai nuosekliai – treniravaisi, stiprinai savo organizmą. Dabar turi puikią progą išbandyti save. Galima susigalvoti asmeninį prizą, kurį sau padovanosi įveikęs visą distanciją (tai, ko tikrai nori – galbūt daikto, gal kelionės ir pan.). Ir dar – atsiminti, kad įveiktas maratonas pats savaime bus didžiulis apdovanojimas – tas užplūdęs pasididžiavimo, įveikimo, nugalėjimo, stiprumo jausmas – nuspalvins visą gyvenimą ypatingomis spalvomis.
Kas svarbiausia pirmą kartą prie maratono starto stovinčiam žmogui? Svarbu save objektyviai įvertinti, ar tikrai esi fiziškai pasiruošęs įveikti tokią trasą. Reikia išanalizuoti, ką apie save žinai iš treniruočių. Tai negali būti lengvabūdiškas žingsnis, nes pasekmės gali būti juntamos ir po daugelio metų. Bėgti maratoną nėra organizmui natūralus procesas ir tai reikia įvertinti. Taip pat ir psichologiniai padariniai nefinišavus – vieniems viskas praeina lengvai, juoko forma, o kitiems, turintiems jautresnę savivertę, bus sunkiau susitvarkyti su neigiamomis emocijomis. Svarbiausias patarimas visiems bėgikams – įsisąmoninti savo galimybes, remiantis patirtimi.
Daugiau naujienų iš kategorijos Patarimai
KOMENTARAI
NAUJIENŲ TOP 5
GALERIJŲ TOP 3