sportuojam.lt 2015 m. rugsėjo 16 d. 13:52 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

"Tėvai turi rodyti pavyzdį vaikams"

Olimpietis Egidijus Balčiūnas: "Prisipažinsiu: pats mankštinimosi svarbą suvokiau tik baigęs aktyviai sportuoti."

E.Balčiūnas dažnai sportuoja su savo vaikais.
E.Balčiūnas dažnai sportuoja su savo vaikais.
   
Esant gražiam orui olimpietį, baidarių irkluotoją Egidijų Balčiūną dažnai išvysite vaikų žaidimų aikštelėje mokantį sūnų pratimų ant skersinio ar prižiūrintį ant specialių konstrukcijų belaipiojančią dukrą. Nuo mažens savo atžalas prie fizinio aktyvumo kantriai pratinantis E. Balčiūnas yra įsitikinęs: būtent dėl reguliarios mankštos jo vaikai yra fiziškai stipresni ir rečiau serga už daugelį savo bendraamžių.
 
11 metų sūnų ir 4-erių dukrą auginantis daugkartinis Lietuvos vienviečių ir dviviečių baidarių irklavimo čempionas, Europos ir pasaulio čempionatų bei ketverių olimpinių žaidynių dalyvis sako pats mankštos svarbą geriausiai įvertinęs tik po karjeros pabaigos. Užtat dabar jis stengiasi vaikams sveikos gyvensenos principus diegti nuo mažens. 
 
Dažnai vaikai ir paaugliai juda žaisdami, tačiau, anot E. Balčiūno, šiuolaikinėje visuomenėje jaunimo mėgstamos veiklos apskritai tampa vis labiau pasyvios. Plačiau apie vaikų fizinio aktyvumo ir mankštos svarbą E. Balčiūnas pasakoja interviu.
 
Kokiame amžiuje vaikui reiktų pradėti mankštintis? 
Kūno mankšta aktuali jau nuo gimimo. Kūdikius turi mankštinti tėvai, o paaugę vaikai, prižiūrimi tėvų, gali judėti ir mankštintis patys. Savo sūnų ir dukrą pats mankštinau nuo mažens, skatinu juos judėti ir dabar.
 
Papasakokite plačiau. Kaip ugdote atžaloms įprotį mankštintis?
Su vaikais nuolat einame pasivaikščioti. Dažnai su sūnumi nueiname į žaidimų aikštelę, paraginu jį pasikarstyti ant skersinio. Dukros žaidimų aikštelėje taip pat nepalieku likimo valiai – nuolat raginu padaryti vieną ar kitą pratimą, kur nors užlipti ar pakabėti. 
 
Be to, mūsų šeimoje ribojamas laikas prie kompiuterio. Stengiamės vaikams diegti supratimą, kad fizinis aktyvumas yra neatsiejama kiekvienos dienos dalis. Manau, kad būtent aktyvaus laisvalaikio mano vaikai yra stipresni už daugelį bendraamžių, geresnė ir imuninė sistema. Nors, žinoma, kartais bakterijos neaplenkia ir jų.

 
Akivaizdu, kad turite daug patirties. Tad patarkite kitiems tėvams: kaip turėtų pradėti mankštintis jų vaikai ir kaip turi keistis mankšta vaikams augant?
Mankštintis reikia pradėti nuo paprastų judesių – ėjimo, pasilenkimų, pasisukimų ir panašiai. Vaikams augant, mankšta turi darytis sudėtingesnė: gali atsirasti sudėtingesni pratimai su suoliukais, ant nestabilių platformų su papildomais įrankiais, kamuoliais ir t t. Sportuoti galima ir naudojant lazdas, gumas ar TRX kabančių diržų sistemas, leidžiančias atlikti įvairius jėgos pratimus.
 
Labai svarbus ir pačių tėvų kasdien rodomas pavyzdys. Tėvai turėtų patys judėti ir įtraukti į aktyvų gyvenimą savo vaikus pasiimdami juos pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiu. 
 
O koks ugdymo įstaigų vaidmuo skiepijant sveikos gyvensenos įpročius vaikui?
Žinoma, tokius įpročius vaikui įdiegti gali ne tik tėvai, bet ir mokykla – tiek per kūno kultūros pamokas, tiek per užklasinę sportinę veiklą. Tačiau tėvai bet kokiu atveju turėtų domėtis, kaip kūno kultūros pamokose sekasi vaikams, ką jie ten veikia, ar mankštinasi.
 
Rugsėjo pabaigoje visoje Lietuvoje vyks „Judėjimo savaitė“ – renginys, skirtas atkreipti vaikų ir tėvų dėmesį į sveiką gyvenseną. Šios savaitės metu vyks mankštos ir bėgimai stadionuose, aikštynuose, parkuose ir kitose Lietuvos miestų ir rajonų vietose. Norėčiau pakviesti tėvus paskatinti savo vaikus dalyvauti šiame renginyje ir patiems ateiti jų palaikyti. 
 
Apie kokias rizikas turėtų susimąstyti fiziškai neaktyvūs žmonės?
Fiziškai neaktyvus žmogus tampa nerangus, gali sutrikti jo sveikata, blogėja bendra savijauta. Be to, tokio asmens judesiai tampa riboti, dažnai auga kūno svoris. Todėl vėl noriu grįžti prie „Judėjimo savaitės“ temos – tėvai neturi manyti, kad tokio pobūdžio projektai yra skirti tik vaikams, o jiems tereikia ateiti pasižiūrėti. Patys tėvai turėtų aktyviai įsitraukti į tokią veiklą. 
 
Prisipažinsiu: pats mankštinimosi svarbą suvokiau tik baigęs aktyviai sportuoti. Kol buvau profesionaliame sporte, papildomai mankštintis nereikėjo, bet pradėjęs gyventi pasyviau supratau, kad tik reguliari mankšta padeda organizmui normaliai funkcionuoti. Fiziškai aktyvūs žmonės yra stipresni ir sveikesni. Tam, kad gerai jaustumeisi, nebūtina sportuoti profesionaliai. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Žmonės
KOMENTARAI
 
 

LSD "Žalgiris" sporto bazė

Olimpiečių g. 17, Vilnius 852751477
 

Savicko sporto klubas

Ąžuolyno 7, Vilnius 852362223
 

EFFECTUS

Laisvės pr. 60, Vilnius 852414493, 868740701
 

ROYAL ATHLETIC CLUB

M.K.Čiurlionio g. 84A, Vilnius 852159383
 

SUPERGYM

Laisvės pr. 82, Vilnius 852703132
 

Šokių studija „Kandela“

Savanorių pr. 178, Vilnius 8 686 528 13 info@kandela.lt

EgoForte

Savanorių pr. 124 A, Vilnius 852161919 info@egoforte.lt
 

Žalgirio sporto kompleksas

A. ir J. Gravrogkų g. 4, Kaunas, 837351620, 8604 03155
 

Sporto kompleksas Sugihara

Č.Sugiharos g. 3, Vilnius (8 5) 270 57 10
 

„Geležiniai žmonės“

Jurbarko g. 2, Kaunas 837 264470 837 314093
 

Teniso aikštynas "EcoTENNIS"

VŠĮ ,,Ekotenisas” Draugystės g. 10, Kaunas info@ecotennis.lt + 370 640 46661, + 370 37 452852
 

Sporto klubas "Margiris"

Naujoji g. 52, Alytus

"Victoria Gym"

Trinapolio g.11, Vilnius
 

FORUM Sporto klubas

Konstitucijos pr. 26, Vilnius
 

"Vilniaus Sigmos" sporto centras

Kalvarijų g. 125, Vilnius
 

Sporto klubas "Žalgiris"

Ūdrijos g. 2a, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo klubas "Šaulė"

Ugniagesių g. 8, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo centras "Ąžuolynas"

Sporto g. 3, Kaunas
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas