Valdas Malinauskas 2016 m. birželio 30 d. 12:10 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Valstybės dieną - Aštangos jogos pamokos

Pratybose galės dalyvauti visi besidomintys joga, nepriklausomai nei nuo lyties, nei nuo amžiaus. „Svarbu, kad kilimėlį turėtų“, - sako jogos mokytojos

Aštangos jogos pamoka
Valdo Malinausko nuotr.
Aštangos jogos pamoka
Liepos 6 dieną 9:45 val. Vilniuje, ant Neries upės krantinės liepto prie Karaliaus Mindaugo tilto jogos mokytojos Sigita Baušytė, Agnė Girniūtė ir Renata Malinauskienė praves jogos treniruotę. Pratybose galės dalyvauti visi besidomintys joga, nepriklausomai nei nuo lyties, nei  nuo amžiaus. „Svarbu, kad kilimėlį turėtų“, - vienu balsu patarė pamokos sumanytojos, kurios sutiko atsakyti į kelis klausimus.

Papasakokite apie Aštangos jogą, kokie esminiai skirtumai nuo kitų jogos pakraipų?

Aštangos joga yra specifinė jogos padėčių seka, kurią moderniam pasauliui pristatė ir nuo 1948 metų pradėjo mokinti Guru Pattabhi Joisas. Beveik visos asanos (padėtys) laikomos penkis kvėpavimo ciklus ir yra sujungiamos tam tikra judesių seka - Vinjasa. Vinjasa, trumpai tariant, yra judėjimo ir kvėpavimo darnos sistema. Šiame stiliuje labai didelis dėmesys skiriamas kvėpavimui, čia labai tiksliai suskaičiuotas kiekvienas įkvėpimas ir iškvėpimas, kuris priderintas prie tam tikro judesio. Dėl tokios tikslios tvarkos ir dinamiškumo šis stilius yra aktyvus, neleidžia nuklysti mintims ir verčia paprakaituoti. Svarbu pastebėti ir tai, kad pastangų reikalaujanti Aštangos joga savo praktikuojančiuosius apdovanoja gerais rezultatais tiek fiziškai tiek mentaliai.

Ar Aštangos jogai reikalingas specialus pasiruošimas, ar reikia būti pažengus?

Norint praktikuoti šį jogos stilių, kaip ir bet kurį kitą, nereikia specialaus pasirengimo, o tik noro. Dažniausiai jogos pamokos yra vedamos mokytojo, kuris jus lyg už rankos veda nuo sekos pradžios iki pabaigos pasakydamas asanos pavadinimą, kada įkvėpti ir iškvėpti pereinant iš vienos padėties į kitą. Visos asanos kaip ir Vinjasos gali būti atliekamos paprasčiau ir sudėtingiau, todėl pradedantiesiems reikėtų pasirinkti tą variantą, kurį jie gali padaryti. Iš pradžių mokiniai tiesiog mokosi atlikti seką ir stengiasi įsiminti, ką reikia daryti, vėliau imama gilinti ir sunkinti padėtis, dėmesys skiriamas koncentracijos taškui - drišti,  bandų (užraktų) panaudojimui, meditacijai asanose. 

Kokie esminiai skirtumai, akcentai, lyginant su kitomis jogomis? Ar gali nepatyrusi akis identifikuoti Aštangos jogą?

Aštangos jogos stilius turi savitą Saulės pasveikinimo (A ir B) variaciją bei jau minėtas Vinjasas. Jeigu žmogus bent šiek tiek yra susipažinęs su joga ir jos stiliais, jis ganėtinai lengvai atpažins dinamišką Aštangą.



Kol kas dar gyvas stereotipas, kad joga itin susijusi su meditacija, kvėpavimo pratimais. Ar Aštangos užsiėmimuose taip pat reikia, pavyzdžiui, sėdėti sukryžiavus kojas ir ilgas minutes mintyse kartoti įvairias mantras?
Žodis Aštanga reiškia „aštuonios šakos“ ir tai nusako, kad Aštangos jogą sudaro aštuonios dalys. Tarp šių šakų ketvirtoje vietoje yra Pranajama (paprasčiausiai tariant kvėpavimo pratimai, kurių pagrindinis tikslas sukaupti gyvybinę energiją) ir septintoje vietoje meditacija (kuomet jūsų protas yra nepertraukiamas jokių minčių ir išlieka netrikdomas be pastangų). Visos Aštanga praktikos metu kvėpuojama specialiu garsiu kvėpavimu, kuris galėtų būti pavadintas kvėpavimo pratimu integruotu praktikoje, tačiau jo nereikėtų maišyti su Pranajama, kadangi Pranajama yra ne šiaip kvėpavimo pratimas, o veikiau energijos kaupimas. Asanos atlikimas, kuomet jūsų protas nenukrypsta niekur į šalį, tačiau išlieka stabilus ir susitelkęs tik į tai, ką daro jūsų kūnas suprantamas kaip judesio meditacija arba pasiruošimas meditacijai. Meditacija Aštangos jogoje nėra suvokiama kaip sėdėjimas užsimerkus sukryžiavus kojas ar mantrų kartojimas. Meditacija nėra tai, ką mes galėtume padaryti (priešingai negu asana), veikiau tai yra būsena, kurios mes siekiame ir kuri nutinka tada kai jau esame pasiekę prieš tai esančias šešias šakas. Kadangi asanos yra apčiuopiamas veiksmas, jas atlikdami mes atliekame savotišką išsivalymo veiksmą ir tinkamai paruošiame save pajusti subtilesnius dalykus. Trumpai tariant iki Pranajamos ir meditacijos mums reikia daug ir ilgai praktikuoti asanas.

Vilniuje ypač daug renginių, susijusių su jogos užsiėmimais. Ar nebijote paskęsti jogų jūroje arba, kitaip klausiant, kodėl žmonės turėtų „užkabinti“ būtent Aštangos joga?
Mes labai džiaugiamės, kad susidomėjimas joga mūsų šalyje ima didėti ir ji darosi nebe tokia mistiška. Šios pamokos tikslas - parodyti žmonėms, kad joga nėra religija ar sekta, kad ji gali būti tinkama kiekvienam ir kad ji puikiai dera prie kiekvieno iš mūsų gyvenimo. Tai mūsų noras pasidalinti tuo, ką esame atradę ir kuo gyvename. Aštangos populiarumą pasaulyje lemia tai, kad ji labai tinka socialinį gyvenimą gyvenantiems aktyviems žmonėms, kurie savo dienoje ieško lašelio ramybės, susitelkimo į save ir savotiško poilsio nuo kasdienos reikalų. Tai dinamiška praktika, kuri neleidžia žmogui užsibūti komforto zonoje, skatina jį būti geresniu, tačiau priešingai nei kitos fizinės disciplinos ji padeda energiją, reikalingą gyvenimui, sukaupti, o ne iššvaistyti.
Daugiau naujienų iš kategorijos Pulsas
KOMENTARAI
 
 

LSD "Žalgiris" sporto bazė

Olimpiečių g. 17, Vilnius 852751477
 

Savicko sporto klubas

Ąžuolyno 7, Vilnius 852362223
 

EFFECTUS

Laisvės pr. 60, Vilnius 852414493, 868740701
 

ROYAL ATHLETIC CLUB

M.K.Čiurlionio g. 84A, Vilnius 852159383
 

SUPERGYM

Laisvės pr. 82, Vilnius 852703132
 

Šokių studija „Kandela“

Savanorių pr. 178, Vilnius 8 686 528 13 info@kandela.lt

EgoForte

Savanorių pr. 124 A, Vilnius 852161919 info@egoforte.lt
 

Žalgirio sporto kompleksas

A. ir J. Gravrogkų g. 4, Kaunas, 837351620, 8604 03155
 

Sporto kompleksas Sugihara

Č.Sugiharos g. 3, Vilnius (8 5) 270 57 10
 

„Geležiniai žmonės“

Jurbarko g. 2, Kaunas 837 264470 837 314093
 

Teniso aikštynas "EcoTENNIS"

VŠĮ ,,Ekotenisas” Draugystės g. 10, Kaunas info@ecotennis.lt + 370 640 46661, + 370 37 452852
 

Sporto klubas "Margiris"

Naujoji g. 52, Alytus

"Victoria Gym"

Trinapolio g.11, Vilnius
 

FORUM Sporto klubas

Konstitucijos pr. 26, Vilnius
 

"Vilniaus Sigmos" sporto centras

Kalvarijų g. 125, Vilnius
 

Sporto klubas "Žalgiris"

Ūdrijos g. 2a, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo klubas "Šaulė"

Ugniagesių g. 8, Alytus
 

Sporto ir sveikatingumo centras "Ąžuolynas"

Sporto g. 3, Kaunas
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas