"CrossFit" treniruotės ruošia žmones gyvenimiškiems iššūkiams, sako vienas iš šio sporto pradininkų Lietuvoje P. Jurėnas, neseniai įkūręs savo klubą
„CrossFit“ treniruotės, populiarios visame pasaulyje, po truputį atranda savo vietą ir Lietuvoje. Nors iki kaimyninės Latvijos, kurioje šis sportas yra itin pamėgtas, dar toli, tačiau Vilniuje jau galima atrasti pirmąjį specialiai šioms treniruotėms pritaikytą sporto klubą.
Vasario viduryje duris atvėrusio „Brasa CrossFit“ klubo įkūrėjas ir pagrindinis treneris Paulius Jurėnas sako, kad žmonių susidomėjimas juntamas, nors kartu pripažįsta, kad bendruomenė tik formuojasi ir entuziastų nėra tiek daug. Tačiau jis mano, kad greitu metu ši fitneso programa populiarės ir pasieks užsienio lygį.
„Esame patenkinti situacija – žmonės išbando ir supranta, kad tai efektyvu ir naudinga. Susidomėjimu nesiskundžiame ir palaikome kokybę, todėl priimame tik limituotą skaičių žmonių“, – sako klubo įkūrėjas.
„CrossFit“ metodika remiasi tuo, kad treniruotės yra nuolat keičiamos. Kiekviena treniruotė yra skirtinga, taip ruošiant kūną iššūkiams. Tokiu būdu žymiai greičiau gerėja bendras fizinis pasirengimas. Treniruotėse naudojami tik funkciniai judesiai – tūpimas, stūmimas, metimas, bėgimas, nešimas, traukimas – tai, ką žmonės atlieka kasdieniniame gyvenime. Treniruotės vyksta pagal kiekvieno fizinį pasirengimo lygį, nuolat didinant intensyvumą. Taip žmonės tampa stipresniais, greitesniais, efektyviau pasiekiami norimi rezultatai – riebalų deginimas, širdies stiprinimas, jėgos didinimas ar kita.
„Mes kuriame atletiškus kūnus – tai vadiname elitiniu fitnesu. Per treniruotes tobuliname 10 pagrindinių atleto savybių: balansą, koordinaciją, judesių tikslumą, vikrumą, jėgą, lankstumą, galią, greitį, fizinę ištvermę ir kardio ištvermę“, – pasakoja P. Jurėnas.
Pats Paulius šiuo sportu susidomėjo dar 2010-iais, kai internete pamatė „Crossfit“ žaidynių čempiono, Mikko Salo WOD‘ą (angliškai Workout of the day – WOD). Tuo metu įprastinė treniruotės sporto klube buvo pabodusios, todėl jis pradėjo ieškoti informacijos apie naujai atrastas treniruotes.
„Daug metų lankiau funkcines treniruotes, bėgiojau, žaidžiau futbolą, krepšinį, tenisą, užsiėmiau karate, brazilių džiudžitsu (BJJ). Dalyvavau ir nugalėjau daugybėje įvairių varžybų ir konkursų, taip pat buvau nominuotas metų sportininku. Pasiruošimas varžyboms būdavo pats sunkiausias, nes niekada nepasiekdavau tokios formos, kuria būčiau patenkintas. Tuomet sužinojau apie „CrossFit“ treniruotes, padėjusias pasiruošti bet kokioms varžyboms ar gyvenimiškai situacijai. „CrossFit“ pakeitė mane – tiek fiziškai, tiek morališkai. Šios treniruotės mane motyvuoja peržengti savo galimybių ribas iki šiol“, – džiaugiasi Paulius.
Atradęs naują aistrą, Paulius netruko ją paversti verslu. Idėja atidaryti specialiai šiai fitneso šakai pritaikytą sporto klubą atsirado kartu su poreikiu po vienu stogu suvienyti bendraminčius. Anksčiau „Crossfit“ mėgėjai sportavo įprastiniuose klubuose, kurių retas yra pritaikytas jų treniruotėms.
„Nė vienas klubas negali pasiūlyti tokio inventoriaus, kokio reikia "Crossfit" treniruotėms. Taip pat reikalinga erdvė, norint pratimus atlikti saugiai. Kadangi į treniruotes įtraukiame sunkiąją atletiką, dėl saugumo didelius svorius numetame, ko klubuose daryti negalima. Savo treniruočių metu taip pat garsiai klausome muzikos ir palaikome vieni kitus.
Kai pradėjau užsiminėti ir treniruoti kitus žmones, jie mane ragino apsiimti „CrossFit“ populiarinimu Lietuvoje, būti pradininku. Po ilgo laikotarpio, „Brasa CrossFit“ tapo realybe, nors prieš dvejus metus tai atrodė neįmanoma. Labai džiaugiuosi, kad pagaliau į dienos šviesą iškėlėme „CrossFit“ ir vis daugiau žmonių sužino apie šį sportą, išbando ir supranta, kad tai efektyvu ir daugiau nei paprastos treniruotės“, – pradžią prisimena P. Jurėnas.
„Brasa Crossfit“ įkūrėjas sako, kad šį sportą renkasi įvairaus amžiaus ir interesų žmonės – daktarai, teisininkai, studentai ir kiti. Jis pabrėžia, kad saugiausia pradėti sportuoti tik su sertifikuotais „Crossfit“ treneriais, galinčiais išmokyti taisyklingai atlikti pratimus ir taip išvengti skaudžių traumų, bei oficialiuose šio sporto klubuose.
Įprastinės „Crossfit“ treniruotės visada prasideda nuo apšilimo, pakeliant širdies darbą. Tam, kad kūnas įkaistų, naudojami vikrumo, gimnastiniai, kūno svorio pratimai. Po apšilimo atliekami paslankumo pratimai, padedantys laisvai judėti sanąriams. Tada žmonės apmokomi pratimų atlikimo technikos ir pradedama dienos treniruotė. Ji gali susidėti iš darbo su svoriais, gimnastikos, kūno svorio, kardio pratimų.
„Sujungdami gimnastiką, fizinę ir kardio ištvermę, svorius ir sunkiąją atletiką, mitybą – geriname savo bendrą fizinį pasirengimą ir pasiruošiame gyvenimo iššūkiams“, – sako P. Jurėnas, be kurio „Brasa Crossfit“ klube dirba dar keturi treneriai.